A A

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture (MMPI) aktivno sudjeluje u korištenju dostupnih EU fondova kroz financijsko razdoblje 2014.-2020. Unaprjeđenje web stranice sufinancirano je sredstvima tehničke pomoći iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sadržaj ove stranice isključiva je odgovornost Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.

Rekonstrukcija luke otvorene za javni promet Ubli, otok Lastovo – II. faza projekta

Proširenje i rekonstrukcija luke Ubli – jedine trajektne luke na Lastovu

Izvor financiranja

PKK

Faza izvedbe

Provedba projekta

Ukupni prihvatljivi troškovi (EUR)

6.003.794,72

EU bespovratna sredstva (EUR)

5.103.225,51

Datum sklapanja ugovora

01.01.2024

Očekivani kraj projekta

31.10.2025

Snimke i fotografije sa gradilišta

Zračna snimka — 29.04.2025. 11:00:00

Zračna snimka — 29.11.2023. 01:00:00

Ubli 1 — 24.06.2025. 19:28:55

01

Ubli 2 — 24.06.2025. 19:51:36

01

Novi trajektni pristan s priveznom obalom

Projekt predlaže izradu novog trajektnog pristana s priveznom obalom na sjevernom dijelu uvale u duljini 110 m te rampom za ukrcaj i iskrcaj vozila u širini 20 m. U produžetku pristana uz postojeću obalu, predviđena je izvedba utvrdica s polerom za privez većih brodova i budućim položajem lučkog svjetla.

Također je planirano produženje postojeće obale za 54,48 m, uređenje prometnih površina za čekanje na ukrcaj u trajekte, izgradnju oborinske odvodnje, opskrbnog vodovoda, vanjske rasvjete, elektroinstalacija te ugradnju cijevi kabelske kanalizacije na području zahvata. Planiranom izgradnjom novog trajektnog pristana na sjeveroistočnoj strani luke, u nastavku postojeće operativne obale, površine 5243 m2, bit će obuhvaćeno 508 m2 površine na kopnu i 4735 m2 površine na moru.

Rekonstrukcija luke otvorene za javni promet Ubli u naselju Uble na otoku Lastovu obuhvatila je izgradnju novog trajektnog pristana na sjeveroistočnoj strani luke, u produžetku postojeće operativne obale. Rekonstrukcija je složen građevinski zahvat koji se sastoji od velikog broja aktivnosti.

1. Izrada novog trajektnog pristana s priveznom obalom u duljini 110 m i rampom u širini 20 m za ukrcaj i iskrcaj vozila. Projekt obuhvaća i izvedbu utvrdica u produžetku pristana uz postojeću obalu, s polerom za privez većih brodova i budućim položajem lučkog svjetla. Novi trajektni pristan za privez brodova projektiran je za brodove nove generacije i veličinu broda klase „Marko Polo“, čija je dužina 128,13 m, širina 19,62 m, visina 12,20 m te gaz 5,73 m.

2. Produljenje postojeće obale za trajekte za dodatnih 54,48 m, na ukupnu duljinu od 134,15 m. Obala će biti namijenjena za privez katamarana i iznimno za privez trajekata, uz mogućnost istovremenog prihvata 2 katamarana duljine 40 m. Vrh dograđenog dijela obale je postavljen na 1,80 m nadmorske visine dok se spojni dio izvodi s promjenljivom kotom od postojeće visine obale 1,30 m do 1,80 m s rampom u duljini 17,00 m.

3. Područje zahvata obuhvaća i uređenje kopnenih površina kao operativnih prometnih površina, površine zelenog pojasa i slobodnih površina prekrivenih tucanikom za budući objekt i parkiralište za vozila u funkciji potreba luke. U sklopu rekonstrukcije izvode se prometne površine s trakom za čekanje vozila na ukrcaj u brod. Kapacitet traka za čekanje vozila je ukupno 40: uz operativnu obalu su planirana 24 mjesta, a uz trajektni pristan 16 mjesta. S obzirom na to da je cijeli objekt u jednoj razini, pristup osobama u invalidskim kolicima je potpuno osiguran.

4. Područje zahvata obuhvaća i cestovni spoj ovog dijela luke s županijskom cestom Ž6230 (Uble  – Pasadur), koja se pruža uz lučko područje. Ulaz na trakove za čekanje vozila za ukrcaj u trajekte uz operativnu obalu ostvaruje se preko lučkih površina. Za potrebe većeg broja vozila koja čekaju na ukrcaj na trajekt, otvara se dodatni trak za čekanje uz budući trajektni pristan. Organizirane su površine i tokovi kod iskrcaja trajekta te manipulativne površine uz vezove za katamaran.

5. Izvest će se oborinska odvodnja prometnica područja zahvata s ugradnjom separatora ulja tako da se sva prikupljena oborinska voda s prometnica pročišćava od eventualnih onečišćenja prije ispuštanja u more kroz obalni zid. Odvodnja je riješena pomoću poprečnog nagiba i sustava odvodnje oborinskih voda, koji se sastoji od linijskih rešetki ili slivnika, odvodnih PVC cijevi, revizijskih okana, separatora te ispusta u more kroz obalni zid.

6. Izgradit će se opskrbni i hidrantski vodovod sa zajedničkim priključnim mjernim oknom, spojenim na gradski vodovod, koji se pruža u postojećoj prometnici uz južni dio zahvata. Glavni opskrbni iIi hidrantski cjevovod sastoji se od tlačnih vodovodnih cijevi iz polietilena visoke gustoće – PEHD. Zasuni na cjevovodima smjestiti će se pred opskrbnim ormarićem za brodove. Ukupno je projektirana ugradnja 5 priključnih ormarića s dvije slavine za vodu te 7 vanjskih hidranata. Na taj način omogućit će se uredno napajanje vodom opskrbnog vodovoda ukupnog maksimalnog kapaciteta 3,0 l/s i hidrantskog cjevovoda 10,0 l/s.

7. Izvedba elektroinstalacije s priključnim ormarićima za brodove te vanjskom rasvjetom područja zahvata.

8. U šetnici uz obalni zid rezerviran je koridor za smještaj rova 60×60cm u koji se polažu cijevi iz polietilena visoke gustoće – PEHD za buduće potrebe kabelske kanalizacije.

“Hvatanje” pučinskog otoka u prometnu mrežu

Cilj projekta je proširenje i povećanje kapaciteta u luci Ubli, povećanje sigurnosti pomorskog prometa te bolja povezanost otoka Lastova s kopnom i okolnim otocima.

Projekt odgovara potrebama lokalnog stanovništva za razvoj prometne infrastrukture u skladu s razvojem drugih društvenih i gospodarskih aktivnosti, te potrebama povećanja dostupnosti destinacije i povezanosti otoka s kopnom. Provedbom ovog projekta i ispunjenjem cilja povećat će se kvaliteta života otočana, poboljšanje dostupnosti zapošljavanja, obrazovanja i drugih usluga otočnim zajednicama

Projekt rekonstrukcije luke Ubli na otoku Lastovu, ključan za poboljšanje pomorske infrastrukture, donosi značajne koristi za otok i njegove stanovnike. Kako bi lučka infrastruktura bila u mogućnosti zadovoljiti sve veće prometne zahtjeve, osobito s obzirom na uspostavu cjelogodišnje brzobrodske linije 9808 na relaciji Lastovo (Ubli) – Korčula – Dubrovnik, te kako bi se osigurao nesmetan i siguran promet, rekonstrukcija i proširenje luke bili su nužnost. Izgradnjom novog trajektnog pristana i širenjem operativne obale poboljšava se sigurnost prihvata plovila i smanjuje zakrčenost u luci, što je presudno za redovito odvijanje pomorskog prometa.

Provedba ovog projekta također će pozitivno utjecati na kvalitetu života stanovnika Lastova. Povećanjem kapaciteta luke i poboljšanjem prometnih uvjeta, olakšat će se svakodnevni prijevoz putnika i tereta, čime će se poboljšati dostupnost kopnu i susjednim otocima. To će imati dugoročne pozitivne učinke na gospodarstvo otoka, smanjenje iseljavanja i poticanje održivog razvoja. Rekonstrukcija luke omogućit će nesmetano funkcioniranje vitalnih pomorskih linija, od kojih je najvažnija linija koja povezuje Lastovo s Korčulom i Dubrovnikom.

Projekt se uklapa u šire strateške ciljeve Republike Hrvatske vezane za poboljšanje sigurnosti pomorskog prometa i integraciju luka u nacionalni prometni sustav. Osim toga, ova rekonstrukcija doprinosi većim ambicijama povezivanja otoka Lastova s ostatkom županije i regije. Realizacijom infrastrukturnog ulaganja, Luka Ubli bit će bolje povezana s prometnim sustavom Dubrovačko-neretvanske županije, čime će se povećati mobilnost građana i olakšati pristup uslugama.

Uspostavom učinkovitijeg i sigurnijeg sustava javnog brodskog prijevoza će Lastovo plavo postati ne samo bolje povezano, već i sigurnije mjesto za svakodnevni pomorski promet, a projekt rekonstrukcije luke Ubli postavit će temelje za dugoročnu održivost i prosperitet ovog jedinstvenog jadranskog otoka.