A A

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture (MMPI) aktivno sudjeluje u korištenju dostupnih EU fondova kroz financijsko razdoblje 2014.-2020. Unaprjeđenje web stranice sufinancirano je sredstvima tehničke pomoći iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sadržaj ove stranice isključiva je odgovornost Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.

Uređenje luke Omiš – II. faza izgradnje – faza 2

Prometna renesansa grada Omiša na ušću Cetine

Izvor financiranja

PKK

Faza izvedbe

Provedba projekta

Ukupni prihvatljivi troškovi (EUR)

1.064.794,93

EU bespovratna sredstva (EUR)

905.075,69

Datum sklapanja ugovora

01.12.2023

Završetak projekta

31.05.2025

Snimke i fotografije sa gradilišta

Zračna snimka — 30.04.2025. 00:00:00

Zračna snimka — 19.12.2023. 01:00:00

Omiš 1 — 24.06.2025. 20:32:54

01

Omiš 2 — 24.06.2025. 20:48:45

01

Gradnja luke i velike šetnice u Omišu

Projektom će se proširiti postojeća luka na obalnom potezu od istočnog kraja ulice Fošal u smjeru jugoistoka, te će biti namijenjena za javni pomorski promet (linijski, turistički, komunalni, nautički i dr.).

Luka će se sastojati od kopnenog dijela i morskog akvatorija, čvrstih građevina na kopnu i pomorskih građevina kojima će se osigurati prostor luke za siguran privez plovila. Postojeća luka otvorena za javni promet s oko 310 m obale za privez, povećava se na ukupno oko 745 m obale za privez unutar potpuno zaštićenog akvatorija, te još oko 280 m obale za privez na vanjskom lukobranu za korištenje u vremenski povoljnim prilikama. Kopnena površina luke se povećava s postojeće oko 1.250 m² na gotovo 10.000 m².

Privodi se kraju gradnja luke i velike šetnice na istočnom ulazu u Omiš. Glavni infrastrukturni zahvat obuhvaća izgradnju novog obalnog zida dužine 267 metara, što će omogućiti sezonski prihvat plovila. Također, gradi se operativna obala namijenjena ukrcaju i iskrcaju putnika, čime se dodatno unapređuje prometna infrastruktura i pomorska povezanost.

Planirane aktivnosti uključuju radove na sljedećim obalnim građevinama:

  • Obalna linija A – izgradnjom obalne linije A, ukupne dužine približno 300 m, dobit će se nova obalna linija ukupne širine 10m sa pojasom zelenila.
  • Obalna linija B – nova obalna linija B realizira se kao nasuta građevina uz istočnu stranu postojećeg gata, približno okomito na novu obalnu liniju A.
  • Obalna linija C – produženje postojećeg gata u ukupnoj dužini od 35,74 m planirano je u smjeru pružanja postojećeg gata prema kopnu. Sa sjeverozapadne strane produženja dobiva se nova privezna obalna linija sa širinom operativne obale u iznosu od 4,75 m, dok je jugoistočna strana produženja zaštićena obrambenim kamenometom i nema karakter privezne obale.
  • Aktivnosti opremanja (uključuju arhitekturno uređenje, instalaciju vodovoda i odvodnje, ugradnju elektroinstalacija, te hortikulturno uređenje i navodnjavanje te stavljanje u funkciju svih komponenti nužnih za neometano funkcioniranje luke).

Lokacija zahvata proteže se od postojećeg gata (istočni kraj Fošala) prema jugoistoku uz DC8 do Puta Skalica. Uz unaprjeđenje lučke infrastrukture, projekt uključuje i uređenje dužobalnog pojasa proširenjem postojeće obale, šetnice i obalnog zida za sezonski prihvat plovila ukupne površine 7.435 četvornih metara. Šetnica će doprinijeti poboljšanju urbane vizure Omiša te stvara novu atraktivnu zonu za rekreaciju i turizam.

Poboljšanje pomorske povezanosti između Omiša i otoka Brača

Opći cilj projekta „Uređenje luke Omiš – II. faza izgradnje“ je stvaranje optimalnih uvjeta za obavljanje javnog putničkog prometa u luci tijekom cijele godine s ciljem uspostave redovne brodske linije s Postirama na otoku Braču.

Iz navedenog općeg cilja projekta proizlaze sljedeći specifični ciljevi:

  1. Povećati broj linija koje povezuju otoke izvan turističke sezone,
  2. Kraća pomorska veza u slučaju potrebe dolaska dodatnih vatrogasnih, policijskih, medicinskih službi na otok,
  3. Poboljšati prometnu povezanost sa lukama na susjednom otoku (Brač), kao i s kopnenim lukama (Split, Makarska),
  4. Poboljšati pristup radnom mjestu, obrazovanju, zdravstvenim uslugama, društvenim, kulturnim i drugim sadržajima koji čine osnovne sastavnice kvalitete života otočnog stanovništva,
  5. Povećanje sigurnosti infrastrukture u luci Omiš.

Očekuje se da će dovršetak projekta značajno poboljšati kvalitetu usluga luke Omiš, povećati njezin kapacitet i osigurati bolju pomorsku povezanost. Luka će imati mješovitu namjenu, s dijelom za komunalne vezove i dijelom u funkciji luke otvorene za javni promet. Povećana na ukupno 745 m obale za privez unutar zaštićenog akvatorija te na još 280 m obale za privez na vanjskom lukobranu, sastojat će se od kopnenog dijela i morskog akvatorija. Nova luka će Omišanima donijeti katamaransko pristanište, sezonski vez za 40 nautičkih plovila i uređenje 60 komunalnih vezova.

Opći cilj projekta uređenja luke Omiš je osiguravanje optimalnih uvjeta za obavljanje obalnog linijskog putničkog prometa u luci tijekom cijele godine te uspostava redovite brodske linije Omiš – Postira. Iz navedenog općeg cilja projekta proizilaze i sljedeći specifični ciljevi: povećanje broja linija koje povezuju otoke izvan turističke sezone, poboljšanje usluge prijevoza tokom cijele godine, kraća pomorska veza u slučaju potrebe dolaska interventnih službi na otok, poboljšanje prometne povezanosti sa susjednim lukama na Braču (Supetar, Sumartin) kao i na kopnu (Split, Makarska), poboljšanje pristupa radnom mjestu, obrazovanju, zdravstvenim uslugama, društvenim, kulturnim i drugim sadržajima te povećanje sigurnosti infrastrukture u luci Omiš.

Istočni ulaz u grad Omiš provedbom projekta dobiva nove vizure, kao i novu turističku i pomorsku dimenziju. Od projekta će, osim lokalnog stanovništva, koristi imati i jedinice regionalne i lokalne samouprave, te obližnje luke (Supetar, Sumartin, Bol). Navedene luke imat će koristi u vidu kvalitetnije i učestale povezanosti s Omišem te rasterećenja prometa.

Multimedijalni sadržaj

Pogledajte fotografije i video materijale s projekta

Zatvori