A A

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture (MMPI) aktivno sudjeluje u korištenju dostupnih EU fondova kroz financijsko razdoblje 2014.-2020. Unaprjeđenje web stranice sufinancirano je sredstvima tehničke pomoći iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sadržaj ove stranice isključiva je odgovornost Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.

Rekonstrukcija postojećeg i izgradnja drugog kolosijeka na dionici Ivanić Grad - Kutina željezničke pruge Dugo Selo – Novska

Gradnja drugog kolosijeka u duljini od 42 km između Ivanić Grada i Kutine

Izvor financiranja

CEF 2

Faza izvedbe

Provedba projekta

Ukupni prihvatljivi troškovi (EUR)

288.959.006,00

EU bespovratna sredstva (EUR)

245.615.155,10

Datum sklapanja ugovora

01.09.2023

Očekivani kraj projekta

31.12.2027

Opis projekta

Projekt se odnosi na radove na nadogradnji dionice od Ivanić-Grada do Kutine u dužini od 42 km kako bi se ona pretvorila u novu dvokolosiječnu dionicu pruge M103 Dugo Selo – Novska. Podijeljen je na dvije dionice i to dionicu B (kolodvor Ivanić-Grad – kolodvor Popovača) i dionicu C (kolodvor Popovača – kolodvor Kutina).

Projektom su obuhvaćeni nadogradnja jednokolosiječne pruge i izgradnja drugog kolosijeka na dionicama B i C željezničke pruge Dugo Selo – Novska (od km cca 19+475,00 do km cca 61+455,00), rekonstrukcija dva postojeća kolodvora (Popovača i Kutina) i šest stajališta u Širincu, Ludini, Voloderu, Repušnici, Deanovcu i Moslavačkoj Gračenici te izgradnja novog stajališta u Okešincu. Osim toga, postojeći kolodvor u Novoselcu prenamijenit će se u ranžirni kolodvor. Nadalje, izgradit će se devet nadvožnjaka i jedan podvožnjak kako bi se uklonili željezničko-cestovni prijelazi duž dionice pruge. Električni željeznički podsustav 25 kV izmjenične struje bit će nadograđen svim elementima koji odgovaraju dvokolosiječnoj pruzi.

Cilj projekta

Provedba projekta i postizanje njegovih ciljeva rezultirat će povećanjem kapaciteta željezničke pruge i skraćenjem vremena putovanja putnika i tereta.

Opći ciljevi projekta su povećati maksimalnu brzinu sa trenutne maksimalne brzine od 80 km/h na 160 km/h, smanjiti vrijeme putovanja, osigurati potrebnu interoperabilnost i tehničke parametre (22,5 t osovinskog opterećenja, D4 klasa nosivosti pruge i UIC prostorni razmak ZK, mogućnost vožnje vlakova u dužini od 740 m), osigurati pristupačnost željezničkog prometa osobama smanjene pokretljivosti, te povećati sigurnost putnika.