A A

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture (MMPI) aktivno sudjeluje u korištenju dostupnih EU fondova kroz financijsko razdoblje 2014.-2020. Unaprjeđenje web stranice sufinancirano je sredstvima tehničke pomoći iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sadržaj ove stranice isključiva je odgovornost Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.

Modernizacija i elektrifikacija željezničke pruge Zaprešić – Čakovec (R201) na dionici Zaprešić (isključivo) – Zabok (uključivo)

Modernizacija željezničke pruge na dionici Zaprešić – Zabok

Izvor financiranja

OPKK

Faza izvedbe

Završen projekt

Ukupni prihvatljivi troškovi (EUR)

81.540.414,73

EU bespovratna sredstva (EUR)

69.309.352,53

Datum sklapanja ugovora

09.11.2017

Završetak projekta

28.06.2024

Cilj projekta

Projektom je provedena rekonstrukcija cijele pružne dionice duljine 23,86 km za brzinu od 120 km/h, elektrifikacija sustavom AC 25kV/50Hz, ojačanje za promet vlakova mase 22,5 t/o te opremanje odgovarajućim signalno-sigurnosnim i telekomunikacijskim uređajima, rekonstrukcija kolodvora i stajališta (posebno opsežna u kolodvoru Zabok, gdje su razdvojeni dijelovi kolodvora namijenjeni putničkom i teretnom prometu) te rješavanje željezničko-cestovnih prijelaza osiguravanjem, svođenjem i denivelacijom.

U sklopu Projekta izvedeni su sljedeći radovi:

  • rekonstrukcija kolodvora (Novi Dvori, Luka, Veliko Trgovišće i Zabok) i stajališta (Pojatno, Kupljenovo i Žeinci), ugrađena urbana oprema, sustav videonadzora te vizualnog i audio obavještavanja putnika
  • rekonstrukcija pojedinih lukova
  • uređenje/rekonstrukcija i izgradnja potpuno novih pružnih građevina (četiri nova mosta, Vučerna, Lužki potok, Črnec i Horvacka, i jedan cestovni most, Horvacka, 35 propusta, kanali)
  • ugradnja novih signalno-sigurnosnih i telekomunikacijskih uređaja, uređaja daljinskog upravljanja prometom
  • modernizacija 16 željezničko-cestovnih prijelaza
  • elektrifikacija pruge i kolodvora
  • izgradnja parkirališta.

Cilj projekta

Završetkom radova omogućeni su uvjeti za ostvarenje brzine putničkih vlakova do 120 km/h, cjelovito uključivanje u sustav prigradskoga željezničkog prometa na širem području grada Zagreba, skraćenje vremena putovanja, povećana je nosivost pruge i time ukinuta ograničenja u teretnom prijevozu.

Izgradnjom parkirališta za automobile i ugradnjom držača za bicikle u stajalištima i kolodvorima u blizini kojih se nalaze stajališta javnog autobusnog prijevoza omogućena je bolja povezanost i konkurentnost željezničkog prometa s obzirom na to da se Projekt proteže kroz Zagrebačku i Krapinsko-zagorsku županiju. Uvođenje elektromotornih vlakova doprinosi i zaštiti okoliša putem smanjenja emisije plinova i zaštita od buke.

Multimedijalni sadržaj

Pogledajte fotografije i video materijale sa projekta.

Zatvori