Opis projekta
Ovim projektom uspješno je provedeno rješenje zaštite obale izgradnjom regulacijskih objekata koji su se pokazali najučinkovitijima i skladno su integrirani u postojeći okoliš. Izvedbom predviđenih objekata sužen je proticajni profil, što je rezultiralo povećanjem brzine toka, smanjenjem taloženja nanosa i sprječavanjem nastanka riječnih sprudova. Time su osigurane povoljne i stabilne dubine potrebne za sigurnu i kontinuiranu plovidbu.
Ovim projektom izgrađene su sljedeće regulacijske vodne građevine:
• T-pero 21-D/1,
• T-pero 22-D/1,
• Uzdužna građevina 22-23-D/1.
Paralelnom gradnjom i izvedbom T-pera uspješno je fiksirana projektirana regulacijska linija, čime je nizvodno formirana nova linija obale u skladu s predviđenim regulacijskim rješenjem. Takvom intervencijom postignuti su pozitivni hidraulički učinci u riječnom toku – sužavanjem protjecajnog profila povećane su dubine u koritu, čime su stvoreni povoljniji uvjeti za plovidbu. Istovremeno, pomicanjem linije obale prema regulacijskoj osi, učinkovito je zaštićena visoka obala koja je bila izložena eroziji.
Rezultati projekta
Uređenjem vodnog puta na dionici Dunava od 1321 rkm do 1325 rkm postignuti su sljedeći rezultati:
- Uspostavljanje većeg stupnja sigurnosti plovidbe tijekom cijele godine, a osobito tijekom ljetnih mjeseci kada je uobičajeno da zbog niskih plovnih vodostaja dolazi do opasnosti nasukavanja teretnih i putničkih plovila, naročito aktivnih upravo u to doba godine. Na navedeni način su poboljšani uvjeti plovnosti na osnovnoj mreži (rijeci Dunav) Rajnsko-Dunavskog TEN-T koridora.
- Stvaranje preduvjeta za daljnji razvoj riječnog transporta u Republici Hrvatskoj. Uređenjem vodnog puta u Sotinu, usporedno s nizom drugih planiranih ili započetih investicija (modernizacija luka u Slavonskom Brodu i Osijeku, izgradnja zimovnika u Opatovcu,), omogućeno je povećanje riječnog promet (transport roba i putnika), što je ekološki prihvatljiv i od EU potican oblik transporta.