Na gradilištu trajektnog pristaništa Vela Luka, radovi na nosivoj konstrukciji dobro napreduju. Nastavi li izvođač trenutnim intenzitetom, Vela Luka trebala bi imati odgovarajući terminal za domaće i međunarodne trajektne linije u jesen 2022. godine.
Četvrtina građevinskih radova na kapitalnom projektu izgradnje pomorskog putničkog terminala u Veloj Luci je završena. To je pokazatelj da se radovi, započeti krajem svibnja, odvijaju visokim intenzitetom.
Ugovorom o radovima, „teškim“ pozamašnih 75 milijuna kuna, predviđeno je 18 mjeseci za dovršetak radova. Županijska lučka uprava Vela Luka nadležna je za provedbu projekta. U upravi ne isključuju mogućnost da zahvat bude završen i prije isteka ugovornog roka.
Radi se o dobrodošloj vijesti, obzirom da je riječ o drugom po redu najvećem projektu lučke infrastrukture financiranom sredstvima EU fondova. Prvenstvo pripada još jednom budućem blagu otoka Korčule – novoj luci Polačište.
U Veloj Luci će se 515 m duga lučka obala nadograditi kako bi se ondje smjestila 3 trajektna veza. Luka će time steći uvjete za prihvat dva trajekta duljine 70 m i jednog trajekta od 150 m. Izgradnjom će se operativna lučka površina, potrebna za ukrcaj i iskrcaj s trajekata, povećati za 18 i pol tisuća kvadratnih metara.
Dosadašnji tijek radova uključivao je izvedbu armiranobetonskih pilota, temelja i masivnih stupova na kojima će počivati kasnija konstrukcija. Pogledom na nosive elemente koji izviru iz mora stječe se dojam o razmjerima i konačnom izgledu putničkog terminala u izgradnji.
Infrastruktura ide ukorak s rastom prometa
Upitan o koristima koje se očekuju od projekta, vrijednog 111,2 milijuna kuna, ravnatelj Županijske lučke uprave Boris Žuvela ponudio je objašnjenje. „Riječ je o izuzetno važnom projektu za Vela Luku, ali i cijelu Korčulu. Radi se o povezivanju otoka s kopnom. Ukrcaj vozila za Split moguć je jedino preko luke Vela Luka, a iz godine u godinu sve je veći broj putnika i vozila koji prometuju na toj liniji i sadašnje trajektno pristanište jednostavno nije u mogućnosti pratiti takvo povećanje. Fizička ograničenja su došla do svog kraja i ne može se bez novog pristaništa. Novi terminal omogućit će bolje uvjete za prihvat trajekata, što dugoročno donosi veći broj putnika i vozila, olakšan prijevoz prema kopnu i, nadamo se, uvođenje dodatnih linija.“ – izjavio je ravnatelj.
Potreba za novom lučkom infrastrukturom prepoznata je u Operativnom programu „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“. U sklopu programa je za izgradnju terminala osigurano 77,2 milijuna kuna iz Kohezijskog fonda i 13,6 milijuna iz Državnog proračuna.