Opis projekta
Projektom je planirana izgradnja ukupno 32,5 km novih cesta, od čega osnovu projekta čini izgradnja mosta, duljine 2,5 km, kao izravne cestovne veze između većeg dijela Hrvatske i južne Dalmacije, koja je neumskim koridorom (širine približno 10 km) odvojena od ostatka Hrvatske.
Također, projektom će se izgraditi i pristupne ceste do glavne ceste na Pelješcu, nadograditi postojeće ceste na Pelješcu i izgraditi nova obilaznica oko Stona, kao poveznica s magistralnom cestom prema Dubrovniku i Crnoj Gori.
Projekt je podijeljen na tri faze izgradnje:
- faza: Most sa pristupnim cestama (na kopnu do državne ceste D8, na Pelješcu do lokalnog puta)
- faza: Pristupne ceste (Duboka – Sparagovići/Zaradeže)
- faza: Izgradnja stonske obilaznice (DC414), poddionice: Sparagovići/Zaradeže – Prapratno i Prapratno – Doli na državnoj cesti D8
Ključni problem koji će biti riješen provedbom projekta “Cestovna povezanost s južnom Dalmacijom” proizlazi iz činjenice da teritorij RH nije povezan u svom južnom dijelu, već je za pristup Dubrovačko-neretvanskoj županiji potrebno prijeći preko teritorija Bosne i Hercegovine (BiH) u dužini od 9,25 km što dovodi do obveze dvostrukog prelaska državne i EU granice (za izlazak iz i ulazak na teritorij RH i teritorij EU). Uspostava potpunog Schengenskog režima koja će uslijediti u narednim godinama obvezat će RH na provedbu strogih pravila prilikom prelaska granice na graničnom prijelazu s BiH, zbog čega će svi putnici morati proći dvostruku schengensku kontrolu na maloj udaljenosti, što će dovesti do dodatnog smanjenja dostupnosti i povezanosti teritorija RH, zagušenja i uskih grla na graničnim prijelazima koji nisu infrastrukturno opremljeni za prihvat većeg broja teretnih i ostalih vozila. Posljedice uključuju izolaciju regionalnog centra Metkovića u gospodarskom, socio-ekonomskom i turističkom smislu, povećanje štetnih emisija i dužine trajanja putovanja, a to će dodatno doprinijeti izolaciji regionalnih centara Metkovića i Dubrovnika. Navedeno će dovesti do negativnih posljedica po gospodarstvo, okoliš i demografsku sliku regije.
Promet će se implementirati kroz 9 elemenata:
EP1: Izgradnja mosta Pelješac
Ugovorit će se izgradnja mosta kopno – poluotok Pelješac u dužini od 2,4 km i usluge građevinskog nadzora.
EP2: Izgradnja pristupnih cesta Duboka (D8) – Šparagovići/Zaradeže (D414)
Ugovorit će se radovi izgradnje pristupnih cesta mostu Pelješac s kopnene i pelješke strane duljine 12,04 km te druge usluge.
EP3: Izgradnja stonske obilaznice (D414) – poddionica Šparagovići/Zaradeže – Prapratno
Ugovorit će se radovi na izgradnji poddionice u duljini 10,2 km te druge usluge.
EP4: Izgradnja stonske obilaznice (D414) – poddionica Prapratno – Doli
Ugovorit će se radovi na izgradnji poddionice dužine 7,89 km te druge usluge.
EP5: Otkup zemljišta
Vršit će se otkup zemljišta na lokaciji provedbe projekta.
EP6: Prilagodba cijena
Sredstva se koriste za potrebe prilagodbe cijene (tvz. klizna skala).
EP7: Pričuva
Koristit će se za potrebe financiranja nepredviđenih troškova projekta.
EP8 (V) Promidžba i vidljivost
Obilježavanje lokacije privremenim i trajnim pločama te promocija projekta koja se odnosi na svečanost otvorenja gradilišta i puštanja infrastrukture u funkciju , kao i svih ostalih promotivnih aktivnosti relevantnih za ovako veliki projekt.
EP9 (PM) Upravljanje projektom i administracija
Aktivnosti za potrebe praćenja provedbe projekta, mjerenje postignuća, dinamike provedbe te mjere za izbjegavanje/ublažavanje rizika koji su identificirani u fazi implementacije.
Projekt je usklađen s relevantnim strateškim dokumentima, a posebice OPKK 2014.-2020. u investicijskom prioritetu “7a1 – Unapređenje TEN-T mreže cesta i pristupa TEN-T mreži cesta” te osigurava ova postignuća: smanjenje vremena putovanja s 101 na 35 minuta te izgradnja 32,53 km novih cesta, kao i Strategijom prometnog razvoja RH za razdoblje od 2014. do 2030. g. u kojem je naveden kao jedan od strateških projekata i identificiran u okviru multimodalnog cilja 2 – Unapređenje pristupačnosti u putničkom prometu na velike udaljenosti unutar RH.
Cilj projekta
Cilj projekta “Cestovna povezanost s Južnom Dalmacijom” je smanjiti negativne posljedice po RH koje će nastati uspostavom tzv. Schengenskog režima te implementacijom projekta ojačati povezanost teritorija i funkcionalnih regionalnih centara, što će se postići izgradnjom Pelješkog mosta, pristupnih cesta, te ceste preko Pelješca tzv. obilaznica Stona u periodu 2016. – 2022.g.
Strateški ciljevi projekta su:
- Poboljšanje elemenata TEN-T mreže duž Jadranske obale
- Poboljšanje konkurentnosti regije
- Povećanje pristupa izdvojenog teritorija Južne Dalmacije i ostalog dijela Republike Hrvatske
- Povećanje pouzdanosti prometnog sustava
- Minimiziranje utjecaja klimatskih promjena
- Minimiziranje utjecaja projekta na okoliš
Specifični ciljevi projekta koji su dobiveni detaljnim analizama u pripremnoj fazi projekta:
- Povećanje stupnja usluge prometnog sustava
- Povećanje sigurnosti prometa
- Povećanje pouzdanosti u opskrbi regije
- Skraćeno trajanje putovanja između Splita i Dubrovnika, Splita i poluotoka Pelješca i otoka Korčule, i Dubrovnika i poluotoka Pelješca i otoka Korčule
- Omogućavanje pristupa regiji za vrijeme dok jaki vjetrovi i ostale vremenske nepogode ne omogućavaju redoviti pristup zračnim i morskim putem
- Smanjenje utjecaja prometa na okoliš skraćenjem putovanja
- Smanjenje utjecaja na kulturnu baštinu, pogotovo gradića Stona
Ovim će se projektom osigurati pozitivan efekt na projekte izvan prometnog sektora, posebice u segmentu projekata koji se odnose na IKT sektor jer će se provući cijevi koje će omogućiti razvoj projekata postavljanja optičke i druge infrastrukture za potrebe lokalnih zajednica. Ujedno će dati podstrek projektima razvoja poslovne infrastrukture na području obuhvata.